20.11.2012

Miroslav Bažant: Hokej je součástí mého života

PARDUBICE — Výrazný talent Miroslav Bažant se narodil 17. března 1956, za Teslu Pardubice odehrál 617 utkání, v roce 1987 přispěl k zisku mistrovského titulu. Ten první v roce 1973 prožil coby mladý fanoušek. Nyní vede ročníky 1999 a 2001, ten starší vede svou kategorii bez ztráty jediného bodu s impozantním skóre 120:36.

„Jsem trenérem mládeže v Pardubicích, čili hokej je součástí mého života. V pozici hráče byl samozřejmě zajímavější, ale trénování mě také moc baví, je to nádherná práce,“ říká.

Jste profesionálním trenérem, co se musíte nyní učit?
„Je spousta věcí, které se začínají trénovat. Staré věci už nefungují. Hokej se hodně změnil. Dříve se více běhalo, teď máme třeba cvičení s plnými míči a další.“

Ročník 1999 v akci

• 12 zápasů – 12 výher
  • Skóre 120:36
  • 24 bodů

Ve vaší době byl hokej jasným sportem číslo jedna v Pardubicích, mezi mladými kluky neměl konkurenci. Jak je to nyní?
„Trochu doplácíme na to, že existuje řada dalších sportů, kterým se děti věnují. Víte, hokej, to je řád a pravidla. Něco do nich cpeme, leckdy to nechtějí dělat a je po ně jednodušší jít jinam. Dalším nebezpečím jsou počítače, za nás to nebylo. Dneska je možností vyžití daleko více.“

Kterého úspěchu si považujete nejvíce?
„To je jasné, v roce 1987 jsme získali titul mistra ligy, toho si moc považuji a vážím.“

A pamatujete si na první titul v roce 1973?
„Jen v náznacích, nezapomenu ale nejlepší světovou trojku Vladimír Martinec – Jiří Novák – Bohuslav Šťastný. S nimi jsem i hrál v začátcích, šlo to s nimi samo! Oni uměli takové věci, že Vláďa řekl, ať se tady postavím a oni mi puk nahráli. Nemusel jsem se o nic starat.“

Ročník 1999 je velmi silný

Nyní jste trenérem, máte nějaký svůj cíl?
„Rádi bychom vyhráli titul v mládežnické kategorii, však na něj také dlouho čekáme!
Máme tu silný ročník 1999, tak snad se nám to povede. Naším největším konkurentem
jsou Letňany, mají vynikající mužstvo jako my, tam to bude velmi těžké. I další kluby mají silné týmy.“

V čem je váš tým nejsilnější?
„Je tady patnáct kluků, kteří hrají na dobré úrovni, sešel se skutečně povedený ročník jako onehdy 1992, který vyhrál titul. Fanoušci určitě znají Tomáše Noska, který nastupuje v extralize, což mi činí velikou radost.“

A tušíte, zda by se mohl podobně prosadit i někdo z ročníku 1999?
„Svoje tipy mám, nechám si je pro sebe, ale kdo do hokeje dělá, tak ví, o koho se jedná. Kluci mi dělají ohromnou radost, tréninky jsou na vysoké úrovni, hoši makají a přináší to výsledky. Máme však stále rezervy v zakončení, vypracujeme si mnoho šancí, ale nedáváme góly.