13.04.2007

Dušan Andrašovský po zápase baštil cukříky. Zaháněl totiž hlad

Jednu důležitou vlastnost musí mít kvalitní hokejista. Musí se umět postavit v pravý čas na správné místo. Útočník HC Moeller Pardubice Dušan Andrašovský prokázal tyto schopnosti ve 13. minutě včerejšího utkání s pražskou Spartou. Jako první si dojel pro volný puk u odkryté branky Sparty a zasunul jej po předchozí střele Miroslava Hlinky a dobývání Zdeňka Ondřeje zpod Tomáše Duby do sítě. 2:0, svítilo na ukazateli po tomto zásahu. Moeller skóroval v přesilovce. „Dával jsem to jednou rukou,“ nadšeně popisoval svou úspěšnou přesilovkovou trefu v pátém utkání finále šťastný střelec.

Tento gól byl velice důležitý pro vývoj celého zápasu. Poté, co se Moeller dostal do vedení 2:0, tak se zklidnil a jeho hra se ještě zlepšila. Pardubice dvougólový náskok zklidnil, Východočechům pak vše hrálo do karet. „V přesilovce to Miro Hlinka vzal na sebe a výborně vystřelil. Zdeněk do toho šel, puk se po jeho zásahu dostal za brankáře a já si myslel, že je pískáno, ale díval jsem se, že se furt hraje, tak jsem to šel dorazit,“ doplnil Dušan Andrašovský ke svému úspěšnému zakončení do odkryté branky.

„Byl jsem také překvapen, že po mě nikdo nešel. Asi chtěli beci Sparty ztrestat spíše Zdeňka Ondřeje za to, že Tomáši Dubovi vypíchl kotouč mezi nohama,“ usmíval se.

Však taky po této trefě ještě cosi vykládal Tomáši Dubovi, jemuž o pár vteřin předtím prodral puk mezi betony Zdeněk Ondřej. „Říkal jsem mu, že to tam spadlo. My se známe z Plzně, jsme kamarádi. Neprovokoval jsem ho. Žádné řeči, že bych se mu smál,“ vysvětlil Dušan Andrašovský.

Pardubice sehrály včera parádní utkání. Na hráčích se zvonečkem na hrudi bylo jasně patrné, že chtějí vrátit se do Prahy. Moeller bruslil, byl aktivní a hlavně téměř stoprocentně jistý v obraně. „Dost jsme se poučili z chyb. Chtěl jsem se jich vyvarovat, v kabině jsme hovořili o aktivní hře a hlavně, že musíme být stoprocentní dozadu,“ povídal „Duško“ s tím, že během první pauzy za stavu 2:0 si hráči v šatně připomínali první finálový zápas, který takto slibně rozjetý ztratili.

Dušan Andrašovský slaví gól na 2:0 ve včerejším utkání.

Fotografie: Luboš Lang

Ale na počátku zápasu to z pardubické strany nebylo zcela ono. V úvodu byla aktivnější Sparta. Jenže narážela na konsolidovaný obranný val soupeře. A ten během dvou a půl minut dvakrát udeřil. Spartu pak dostal přesně tam, kam potřeboval. Pražané se sice snažili, ale Pardubice nepřipustily zvrat, ba ani drama.

„Trochu se nám nepovedl start do zápasu. Naštěstí jsme dali dva první góly v první třetině a neinkasovali. Udrželi jsme příznivý stav 2:0 do konce úvodní třetiny, to bylo také důležité,“ připomínal Dušan Andrašovský.

Moeller dovedl zápas poměrně v pohodě do vítězného konce. Ve druhé třetině navýšil své vedení a v posledním dějství vše kontroloval. S přehledem. A další důležitý atribut včerejší výhry? Výborný výkon Jána Lašáka!

„Na Jánkovi jsme už na Spartě viděli, že to je opět on. Že nemá hlavu dole, ale on je totiž tak silný psychicky, že se zvedl a chytal v klidu puky i z prázdné brány. Pohoda z něj srší a přenáší se na celé mužstvo,“ souhlasí pracovité levé křídlo.

Dušan Andrašovský dělal problémy obraně soupeře. I Janu Hanzlíkovi.

Fotografie: Vladimír Škorpík

Dušan Andrašovský sehrál parádní zápas. Po něm ale, než přišel mezi novináře, zbaštil pár energetických želé. „Musím totiž do sebe dát nějaké cukry ihned po zápase. Abych neměl hlad,“ usmíval se dobře naladěný hráč s číslem 69.

V kabině HC Moeller vládne pohoda. Pardubice si užívají finále. Tým, který ještě nedávno většina hokejového národa, posílal do stříbrných hlubin, se vzchopil a vzdoruje srdnatému protivníkovi, jenž podruhé musel odložit mistrovské oslavy. „Zůstáváme ale při zemi, nemáme co ztratit. Musíme se dívat na to, že nás ještě čekají snad dva zápasy,“ krotil euforii po dvou výhrách.

Radost ale neskrýval. „Tu máme pochopitelně velkou, ale ta musí rychle odejít. Musíme myslet na to, že máme před sebou další zápas. Jsme stále nohama na zemi, my musíme vyhrát pro titul dva zápasy, Spartě stačí jeden,“ připomněl důležitý fakt třicetiletý útočník.

I podle Dušana Andrašovského je prozatím výhoda na straně mužstva z hlavního města. Vede 3:2 na zápasy, navíc v sobotu nastoupí v domácí T-Mobile Areně. „Ale určitě už budou pod psychickým tlakem. Ale to my jsme též. Je to otevřené,“ podotkl na závěr.