07.04.2007
Jan Hrabal, fotografie Vladimír Škorpík

Dušan Andrašovský: Nic nevzdáváme, ještě se o to popereme!

Ať hraje s kýmkoliv, tak nezklame. Pardubický útočník Dušan Andrašovský ve své první sezoně v pardubickém mužstvu prokazuje své kvality. Pracovité levé křídlo najezdí během zápasu spoustu kilometrů, vybojuje mnoho puků, dokáže i přesně zakončit. A to je možná hráčem, který se protočí v nejvíce formacích. I jeho mrzí, že HC Moeller Pardubice v dosavadním vývoji finálové série bude tahat za kratší konec provazu. Nicméně před pražskými odvetami věří, že Východočeši srovnají stav a pořádně zdramatizují dosavadní vývoj boje o mistrovský titul.

„Rozhodně jsme nepředpokládali, že dostaneme tolik gólů a prohrajeme oba domácí zápasy. Je to na psychiku náročné, ale my se z toho musíme oklepat a půjdeme dál. Teď hlavně musíme dodržovat taktiku od trenéra a pokusit se vyhrát oba zápasy v Praze. Bez šancí rozhodně nejsme. Musíme více bránit a hrát agresivněji do těla. To jsme zatím nesplnili,“ říká třicetiletý slovenský útočník.

Ve dvou finálových zápasech padlo celkem sedmnáct branek, což je vysoké číslo. Jste třeba častěji nabádáni ke střelbě?
„To je jasné. Musíme pálit a hlavně jít před bránu a clonit sparťanskému brankáři. Pak spadnou branky. Takhle nás třeba nahoru dostaly góly ve čtvrtečním utkání. Byly to střely z dálky, ale vždy byl před bránou alespoň jeden hráč, který znemožňoval výhled Tomáši Dubovi.“

Je toto množství vstřelených gólů způsobené třeba i nervozitou brankářů?
„Já si myslím, že oni za góly nemohou. Neustále jsou před bránou hráči, kteří jim cloní a velmi jim znesnadňují úlohu. Vidí pak puk deset centimetrů před sebou a to se nedá chytat. Na to fyzicky nejde ani zareagovat.“

Finálove sice nabídlo nějaké tvrdší momenty, ale zatím průběh nijak nevybočuje z normálu play off…
„Není tam nic záludného. Zatím je to slušná série a asi bychom to měli nějak více vyhrotit, aby se nám podařilo dosavadní vývoj zvrátit. Něco s tím musíme udělat!“

Jaká je vlastně nálada v kabině?
„Jednoduché to není, ale každý chce vyhrát a my se o to ještě popereme! Bohužel jsme ale dvakrát prohráli, tak to musíme napravit v Praze.“

Ani bojovnost Dušana Andrašovského zatím nestačí na pražskou Spartu.

Série se nyní stěhuje do Prahy za stavu 0:2 z vašeho pohledu. Co očekáváte od zápasů v T-Mobile Areně?
„Měli bychom hrát chytřeji. Asi tak jako oni v Pardubicích. Čili pěkně odzadu a těžit z protiútoků. Ty měly smrtelné, to musíme přiznat. Ani jsme někdy neměli šanci zareagovat. Ale i my máme hráče do takových rychlých přečíslení. Jen jsme se tolik do těchto situací nedostávali, měli jsme také smůlu v tom, že jsme nevstřelili branky z tlaků, které jsme si dokázali vypracovat.“

Je to hodně ubíjející, když většinu zápasu máte kotouč na holích, tvoříte hru, dobíjíte sparťanský val a oni vám ujedou a dají gól?
„Je to velmi náročné na psychiku. Docela nešťastně jsme prohráli v prvním zápase a ve druhém jsme dokázali dostat soupeře pod tlak, v první třetině jsme hráli opravdu dobře a prohrávali jsme.“

Jak se v takových situacích dostáváte zpět nahoru?
„Určitě se povzbuzujeme a snažíme se na to nemyslet a hrát bez chyb. Je to o štěstí. Mohli jsme ty zápasy vyhrát třeba 1:0 nebo 2:0. Ale na to teď zapomeňme. Před námi je úkol vyhrát oba pražské zápasy a já říkám, že pro to uděláme vše. Slyšel jsem, že přijede dost našich fanoušků, věřím, že budou stát při nás a že to společně s nimi dokážeme.“