18.12.2014

Čtyři góly nepamatuji, smál se obránce-útočník Ondřej Vála

PARDUBICE — Ročníkově je „prvoročákem“ ve starších dorostencích, poslední zápasy ale hraje v juniorském týmu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice a ten čtvrteční proti Liberci se mu povedl impozantně. Ondřej Vála vstřelil Severočechům čtyři branky a nasměroval pardubické mladíky k další výhře. „Lepší zápas jsem dosud nesehrál,“ culil se pardubický obránce, teda vlastně útočník…

Letošní statistiky Ondřeje Vály
Soutěž Zápasy Góly Asistence Body +/− Tr. min.
DHL extraliga juniorů 19 4 1 5 4 10
RAKO extraliga staršího dorostu 14 5 8 13 4 18

Sehrajete zápas, který vám prostě sedne. Právě takový má za sebou Ondřej Vála, nejprve snižoval brankou na 1:2, pak posílal Pardubice do vedení 4:3 a 5:4 a nakonec rozhodl napínavý duel s Libercem v prodloužení trefou na 6:5.

„Abych se přiznal, tak nepamatuji, kdy jsem naposledy vstřelil čtyři branky, možná v Kolíně, když jsem byl malý, opravdu nevím… Mám velkou radost, že jsme porazili Liberec alespoň za dva body, musím poděkovat i spoluhráčům,“ řekl Ondřej Vála.

Na začátku druhé třetiny měl na svém kontě dva góly. „Na hattrick jsem nemyslel, i když možná podvědomě trochu ano, ale nechtěl jsem se tím rozptylovat. Ale nepočítal jsem s tím, že se to může povést. A když se tak stalo a zápas šel do prodloužení, tak mi gólman Milan Klouček pošeptal, že ho rozhodnu čtvrtým gólem,“ usmíval se pardubický hokejista.

Z obrany do útoku a naopak!

V šestnácti letech jej zdobí vynikající fyzické parametry: kombinace výšky 193 centimetrů a hmotnosti 90 kilogramů se do dnešního hokeje hodí. Z Ondřeje Vály roste hotový univerzál. „Už v mladším dorostu jsem hrál v obraně i v útoku. Teď naposledy taky, protože máme velikou marodku, tak jsem zápas s Libercem začal v defenzívě a pak se přesunul dopředu,“ nechal se slyšet.

Přechod z obrany do útoku podle něj tak obtížný není. „Horší je to zpátky, ale dá se to. Každopádně lépe se cítím v obraně, ale budu hrát vždy tam, kde budu týmu prospěšný,“ poznamenal borec, který obdržel pozvánku na nejbližší akci české hokejové reprezentace do osmnácti (!) let.

Hned v sobotu pomaže spolu s Martinem Francem a Denisem Kusým na náročné soustředění, jehož hlavní náplní budou dvoufázové tréninky na ledě. „Myslím, že mi hodně pomáhají starty v pardubické juniorce. Abych se přiznal, tak jsem před sezonou doufal, že bych mohl do ní naskočit, mám radost, že mám důvěru a hraji stabilně,“ konstatoval Ondřej Vála, který v této sezoně naskočil do devatenácti utkání v nejstarší akademické kategorii. Na svém kontě má pět kanadských bodů a čtyři do hodnocení účasti na ledě.

Ondřej Vála hokejově vyrostl v Kolíně, v Pardubicích je čtvrtým rokem. „Jsem zde maximálně spokojený, máme skvělé podmínky, zázemí je na vynikající úrovni. Jsem moc rád, že zde mohu být a hokejově růst,“ doplnil talentovaný hokejista.