27.10.2014

Akademici se činí! Mládež posbírala v týdnu všechny body

PARDUBICE — Svou sílu prokázaly akademické týmy HC ČSOB Pojišťovna Pardubice během uplynulého týdne. Mladí Východočeši sehráli dohromady šest utkání a všechny vyhráli za tři body: junioři získali šest, starší dorostenci dokonce devět a mladší dokázali zvítězit na ledě Dukly Jihlava.

„Po prvním roce, kdy jsme určité věci dávali do pořádku, se nám docela daří. Start byl výborný, ale pak jsme se sice dostali trošičku do problémů, stále jsme na postupových místech pro play off. Mladší dorostenci hrají také dobře, navíc máme B tým v Chrudimi a ten je momentálně druhý,“ je rád sportovní ředitel mládeže HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Pavel Rohlík.

Základním posláním mládeže podle něj není vyhrávání titulů, ale výchova hráčů pro A tým. Pohled do aktuální soupisky extraligového mančaftu říká, že se to daří: Jan Ščotka se zabydlel v první obraně, až dvacet minut za zápas hraje Michael Špaček a čím dál více prostoru dostává také Daniel Voženílek. Všichni tři mohou hrát za juniorský mančaft, druhý jmenovaný je věkově dokonce starším dorostencem.

„Komunikace mezi A týmem a mládeží výborně funguje, Dušan Salfický nám hodně pomáhá. S trenéry A týmu jsme v kontaktu a vyhodnocujeme možnosti. Hrát pro takové kluky je velmi důležité i z hlediska mládežnických reprezentací, je třeba, aby se kluci rozvíjeli: v juniorech hrají přesilovky, oslabení. A pokud nemají hodně času v áčku, tak ať hrají také v juniorech. Pak může hráč dále růst,“ tvrdí Pavel Rohlík.

Na „kdyby“ se nehraje, ale kdyby jednotliví hráči hráli pouze ve svých kategoriích, tak by možná akademické mančafty hrály na úplně čelních pozicích svých soutěžích.

„Když jsem tu byl dříve, tak jsme měli v juniorech silný ročník 1990 – Honza Buchtele, Lukáš Radil a Robert Kousal, pomáhal nám i mladší Tomáš Nosek. Tehdy šli výše, ale kdyby zůstali v juniorech, tak by mančaft měl na titul. Šli se mnou do Chrudimi a obehráli se v mužském hokeji. Možná bychom jinak udělali zlato, ale také díky tomuto kroku máme kluky v extralize, KHL a třeba brzy i v NHL. Tahle cesta ukazuje, že pro nás nejsou primární tituly, ale chceme vychovávat hráče,“ pokračuje sportovní ředitel mládeže HC ČSOB Pojišťovna Pardubice.

OBSÁHLÝ ROZHOVOR S PAVLEM ROHLÍKEM NALEZNETE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ MAGAZÍNU PUK.

Junioři

Nejvíce kol má za sebou DHL extraliga juniorů. Pardubičtí mladíci získali v jedenadvaceti zápasech solidních sedmatřicet bodů. První část sezony má třicet kol, po nich prvních osm týmů má zajištěný postup do vyřazovacích bojů. V aktuální tabulce jsou Východočeši šestí se čtyřbodovým náskokem na devátý Zlín.

Ve čtvrtek Pardubice hostily celek Českých Budějovic, který rozstříleli 7:1, dvěma brankami se v nakonec jednoznačném utkání blýskl dvěma brankami obránce Lukáš Vácha. „Chceme jediné, postoupit do play off!“ hlásil pardubický kapitán ve videorozhovoru.

O dva dny později sehráli Východočeši vyrovnanější duel s Duklou Jihlava, která v malé hale ČEZ Areny sice vedla, ale Pardubice třemi góly zápas otočili. Nejprve vyrovnal po Voženílkově nahrávce Lukáš Vácha, prvně jmenovaný potom vstřelil vítězný gól a posléze trefil i prázdnou branku Dukly.

20. kolo, čtvrtek 23. října 2014 od 17.30 hodin:
HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE – HC MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE 7:1 (3:0, 3:1, 1:0).
Branky a nahrávky Pardubic: 6:05 Chvojka (Voženílek), 9:25 L. Vácha (Petira), 14:51 L. Vácha (Voženílek, Procházka), 23:25 Pipek (Voženílek, Chvojka), 28:48 M. Procházka (Kusý), 29:27 Kysela (Hlaváček, Nedbal), 57:55 Sladkovský (Pipek, Adam).

21. kolo, sobota 25. října 2014 od 16.00 hodin:
HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE – HC DUKLA JIHLAVA 3:1 (0:0, 1:1, 2:0).
Branky a nahrávky Pardubic: 39:37 Vácha (Voženílek), 45:38 Voženílek (Krajňák, Adam), 59:30 Voženílek.

Junioři

Starší dorostenci

Všechny tři zápasy pardubičtí mladíci zvládli. Nejprve v úterý dohrávali zápas 11. kola na ledě Hradce Králové a zvítězili zde po Krejčíkově brance 1:0. Čisté konto vychytal gólman Patrik Červený. V pátek cestovali Východočeši do Jihlavy, kde potvrdili svou aktivitu a zvítězili 4:3.

A poslední zápas? Tak to byla jednoznačná záležitost: Pardubice v sobotu přivítaly Mladou Boleslav a nijak ji nešetřily – vyhrály 8:2, soupeře přestřílely 51:18.

Dohrávka 11. kola, úterý 21. října 2014 od 17.00 hodin:
KRÁLOVŠTÍ LVI HRADEC KRÁLOVÉ – HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE – HC MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE 0:1 (0:1, 0:0, 0:0).
Branka a nahrávka Pardubic: 4:21 Krejčík (Dušek).

15. kolo, pátek 24. října 2014 od 15.00 hodin:
HC DUKLA JIHLAVA – HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE 3:4 (0:1, 1:0, 2:3).
Branky a nahrávky Pardubic: 14:01 Rohlík (Martinec, Zadina), 48:51 Rohlík (Zadina), 51:34 Ružička, 56:10 Zadina (Budík, Martinec).

16. kolo, sobota 25. října 2014 od 12.00 hodin:
HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE – BK MLADÁ BOLESLAV 8:2 (3:0, 3:1, 2:1).
Branky a nahrávky Pardubic: 6:00 Rudy (Rohlík, Budík), 15:35 Rohlík (Zadina), 19:48 Dušek (Boček), 20:36 Rohlík (Martinec), 25:49 Rudy (Zadina, Martinec), 39:59 Budík (Rohlík), 40:53 Rudy (Zadina), 58:00 Roubal (Rohlík).

Mladší dorostenci

Pochvalu si zaslouží také nejmladší akademici. I oni hráli s Jihlavou a také ji dokázali porazit. Nejprve se dvakrát gólově prosadil Matěj Blümel, který vstřelil vítězný gól a po jihlavském gólu vyrovnal. V čase 59:35 rozhodl napínavý duel Jan Černý.

12. kolo, neděle 26. října 2014 od 12.00 hodin:
HC DUKLA JIHLAVA – HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE 2:3 (0:1, 2:1, 0:1).
Branky a nahrávky Pardubic: 9:55 Blümel (Pochobradský), 36:51 Blümel (Machač, Mert), 59:35 Černý (Machač).

Stoprocentní víkend pardubické mládeže podtrhl ještě tým mladšího dorostu B hrající v Chrudimi. Ten dokázal vyhrát 5:0 v Kolíně.