28.11.2016
Jan Hrabal

Cíl je jasný: chceme postoupit do play off, říká Pavel Rohlík

PARDUBICE — Z posledních sedmi utkání ukořistilo Dynamo pět výher. V tabulce vytrvale snižuje manko z úvodu sezony. Spokojenost? Částečná. Ke splnění stanovené mety je sice blíž, ale zároveň stále daleko. „Za posledních sedmi utkání máme pět výher. Tým ukazuje svou sílu,“ říká generální manažer a hlavní trenér Pavel Rohlík.

„Podařilo se nám nastavit pevnou organizaci hry, které se až formou drilu věnujeme ve všech tréninkových jednotkách. Máme stanovená jasná pravidla, ta hráči dodržují a jasně vidí, že je přivádí k vítězství, což samozřejmě pozitivně vnímají,“ pokračuje klubový šéf.

V jedné statistice zaznamenali vaši hráči největší progres – v Radegast indexu…
„Tento ukazatel popisuje bojovnost týmu. Zohledňuje plusové a mínusové body, k nim přidává zblokované střely a hity. V tomto barometru bojovnosti se zlepšujeme. Na začátku sezony se náš Radegast index pohyboval mezi pěti až dvaceti, nyní se dostáváme i přes padesát bodů i šedesát na zápas, což jasně ukazuje obětavost a to, že každý hráč potlačuje své ego ve prospěch týmu. Jsem rád, že hrajeme i více disciplinovaně, nedostáváme příliš trestů. Souvisí to se zodpovědností celého týmu. Hráči vědí, že jakýkoliv nezodpovědný faul týmu ubližuje, každé oslabení mu bere síly.“

Na druhou stranu bylo Dynamo v posledních pěti utkáních střelecky pasivnější. Co vy na to?
„To máte pravdu. Cenné je, že dokážeme být produktivní. Právě proto chceme zvýšit počet střel a důraz v předbrankovém prostoru v útočné zóně. V každém tréninku se věnujeme těmto činnostem, abychom se i v této herní činnosti zlepšili.“

Kvalitní systém skautingu přivádí talenty do Dynama

Do pardubického klubu jste se vrátil v roce 2013. Tehdy jste začal vést mládež. Jak na tom tehdy byla?
„Všechny týmy Akademie ČSLH byly bez play off, některé i v ohrožení sestupu. Pro klub pracovalo pouze několik profesionálních trenérů, ostatní docházeli do arény pouze na tréninky, tuto svou činnost měli jako doplňkovou ke svému zaměstnání. Klub neměl sportovní třídy pro výchovu hráčů na základní škole, chyběla struktura skautingu a nebyla nastavena koncepce rozvoje hráčů. Dokonce hrozilo odejmutí statutu Akademie ČSLH. Celkově byla mládež zanedbaná, situace byla špatná.“

Jak jste ji řešil?
„První, co jsem udělal, byla plná profesionalizace trenérů. Ti, kteří se neztotožnili s mou koncepcí, odešli. Místo nich začali pro klub pracovat bývalí hráči na plný úvazek, jmenujme Michala Mikesku, Richarda Krále nebo Martina Koudelku. Vytvořil jsem celkovou koncepci fungování organizace mládeže. Ta spočívá ve znovuzaložení sportovních tříd, do kterých hned v prvním roce nastoupilo okolo devadesáti našich mladých hráčů. Daří se nám úspěšně rozvíjet spolupráci s naší partnerskou Základní školou Bratranců Veverkových. Jsem rád, že se mi toto partnerství podařilo domluvit, vnímám jej jako velmi prospěšné. Dále jsem zesystematizoval skauting. Jde o to, abychom hráče vyhledávali a dlouhodobě sledovali systémem mnoha očí. Na tomto základě přišli do klubu Jan Ščotka, Martin Kaut, Ondřej Machala, Adam Ružička, Ondřej Trejbal a další reprezentanti mládežnických kategorií.“

Dalším důležitým krokem pro zkvalitnění základny je i vytvoření týmu mladšího dorostu B, že?
„Rozhodně ano. Jedná se o kategorii přechodu mezi základní a střední školou, tato kategorie je jako první dvojročníková. Dříve muselo více než dvacet hráčů de facto skončit s ledním hokejem, protože neměli kde hrát. Tímto krokem, který se mi podařilo realizovat v Chrudimi, jsme podrželi tuto věkovou skupinu, může dále v tomto složitém období pokračovat a rozvíjet se, což se nám už nyní vrací ve starším dorostu, který vede svou skupinu. A to navíc posouváme nejtalentovanější hráče výše do juniorské kategorie, aby získávali další cenné zkušenosti a mohli rozvíjet svůj talent.“

Tři ročníky má za sebou Letní hokejová škola Dynama…
„Tento projekt je velmi úspěšný. Ve druhém a třetím ročníku jsme měli zcela zaplněnou kapacitu, rodiče si naši školu pochvalují. Kromě služby rodičům a dětem během letních prázdnin bereme tuto naši aktivitu jako součást našeho skautingu. V minulé sezoně jsme dále poprvé uspořádali tréninkový kemp pro hráče mladšího dorostu. Všechny tyto kroky vyplývají z mého konceptu výchovy mládeže.“

Daří se zlepšovat podmínky pro rozvoj hráčů?
„Disponujeme jedním z nejkvalitnějších a nejlépe vybavených ubytovacích zařízení v rámci Akademie ČSLH. Co se týče ubytování, stravování, doučování a dalšího nadstandardního servisu, který mohou hráči využívat pro svůj rozvoj, tak je mají v Dynamu zcela zajištěný. Kvalitními podmínkami se nám daří přivádět do Dynama talentované reprezentanty, jsme schopni konkurovat finančně silnějším klubům, které těmto hráčům nabízí nadstandardní finanční podmínky. Hráči mají k dispozici střelnici, mohou chodit do posilovny, máme speciální trenéry jednotlivých dovedností, mládež má vlastního kondičního trenéra a fyzioterapeuta. Spolu s trenéry se účastní zahraničních seminářů a stáží v Evropě (Davos, Frölunda, Dynamo Moskva) i v zámoří (Red Deer).“

Jak hodnotíte váš projekt pořádání domácích utkání akademických týmů v městech Pardubického kraje?
„V rámci spolupráce s kluby v Pardubickém kraji jsme zavedli pravidelná utkání extraligy těchto mužstvech v menších městech našeho regionu. Cílem je propagace a prezentace značky Dynama i města Pardubice v regionu. Z těchto klubů máme kladné ohlasy, v prosinci naši junioři nastoupí v derby proti Hradci Králové v Chocni.“

V minulé sezoně jste byl jmenován generálním manažerem…
„Této důvěry si vážím a považuji ji za ocenění své bezmála tříleté práce v mládeži, která je nyní v pokračujícím progresu.“

Jak tedy chcete posunout celou značku Dynama výše?
„I když jsme v posledních letech vyklidili pozice jednoho z nejúspěšnějších klubů, tak stále má Dynamo obrovskou sílu. Hodně nám pomáhají naši fanoušci, kteří nám chodí vytrvale fandit. Na poslední derby jsme měli vyprodáno, to je pro nás všechny veliká motivace.“

Jedním z důležitých kroků je partnerství s Kolínem…
„Naším společným cílem je jeho postup do WSM ligy. Pro nás je toto partnerství, které jsem po dlouhých jednáních zrealizoval, významné v tom, že máme v něm zajištěný přechod hráčů z mládežnického do dospělého hokeje. Toto se nám vrací již v této sezoně, úspěšně jsme do týmu zabudovali naše mladé hráče, jmenujme například Karla Nedbala nebo Ondřeje Pannu. Celkovou koncepcí je stavět kádr na vlastních odchovancích a vhodně jej doplňovat dalšími hráči. V současném kádru A týmu se můžeme opřít o více než patnáct hráčů, kteří prošli systémem naší mládežnické výchovy. S tímto počtem se řadíme k extraligové špičce.“

Důležitý je servis pro hráče A týmu. Jak jste rozšířil realizační tým a zlepšili podmínky hráčům?
„Od nové sezony v něm pracuje nový kustod. Máme plně profesionálního fyzioterapeuta. Hráči mají k dispozici každý den snídaně přímo v kabině, naším společným cílem je jim zajistit co nejlepší podmínky pro sportovní výkonnost. Jsem rád, že současný trenérský tým funguje pospolu, jsem s ním velmi spokojený. Michal Mikeska se se svou rolí ztotožnil, velmi erudovaně připravuje svěřené tréninkové jednotky, ty společně konzultujeme i s panem Martincem. Na střídačce mi aktivně svými postřehy pomáhá s koučinkem, výborně se doplňujeme.“

Jaké jsou tedy cíle Dynama pro letošní sezonu?
„Pořád stejné: chceme postoupit do play off. Máme ho definovaný od začátku sezony a od toho neslevím. Proto činím veškeré své kroky k tomu, abychom jej splnili. Nastolený trend je jednoznačně pozitivní, v tabulce posledních pěti kol jsme pátí, z deseti šestí. Mužstvo předvádí zejména doma atraktivní hokej a již pravidelně získává body. Naším cílem je v tomto pokračovat a postoupit do vyřazovacích bojů.“