20.03.2015

Opustil nás pan Stanislav Prýl

PARDUBICE — Smutná zpráva zasáhla nejen pardubický hokej. Ve věku 72 let navždy odešel Stanislav Prýl. Mistr ligy s Pardubicemi z roku 1973 bude další góly střílet v hokejovém nebi. Hokejový klub HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vyjadřuje soustrast všem pozůstalým. Poslední rozloučení se Stanislavem Prýlem se uskuteční ve čtvrtek 26. března 2015 od 9.45 hodin v pardubickém krematoriu.

„Zpráva o skonání Stanislava Prýla nás všechny zasáhla. Když jsme se začali prosazovat v A týmu, byl to on, kdo nás zaučoval, abychom hráli ještě lépe. Vždy jsem si na něm cenil jeho upřímnosti, odešel výborný hokejista a výjimečný člověk, který nám všem bude chybět,“ řekl Vladimír Martinec poté, co se dozvěděl tuto smutnou zprávu.

Stanislav Prýl se narodil 23. listopadu 1942 v Pardubicích, nastupoval v útoku na pravém křídle.  S profesionálním hokejem začal v 17 letech v roce 1959, když poprvé nastoupil za Teslu Pardubice. Za tu hrál, s přestávkou v letech 1961 až 1963 na vojně v Dukle Jihlava do roku 1974. O rok dříve získal s Pardubicemi první mistrovský titul v historii klubu.

„Mistrovský titul v roce 1973 považuji za vyvrcholení své hokejové kariéry. Měli jsme velmi silný tým a i díky trenéru Horymíru Sekerovi jsme naši snahu dotáhli až na stupeň nejvyšší. On to dal parádně dokupy, že se to povedlo,“ nechal se slyšet Stanislav Prýl v rozhovoru, který poskytl klubovému webu před více než dvěma lety.

Celkově nastoupil v nejvyšší československé soutěži do 424 zápasů v 15 sezonách. V Pardubicích vytvořil obávanou útočnou formaci ve složení Stanislav Prýl – Milan Kokš – Zdeněk Špaček.

V reprezentaci hrál v útoku nejčastěji s Václavem Nedomanským a Josefem Černým a celkově v ní odehrál 97 zápasů, ve kterých střelil 49 branek. V národním týmu získal bronzovou medaili na olympiádě v roce 1964 v Innsbrucku, dvě stříbrné (1965 a 1966) a dvě bronzové (1963 a 1970) na mistrovstvích světa.