02.03.2009
Jan Hrabal, fotografie Luboš Lang

Ján Lašák: Všichni se moc těšíme!

PARDUBICE — Ve středu to vypukne! Hokejisté HC Moeller Pardubice se chystají na rozhodující část sezony, ve čtvrtfinále play off nastoupí proti celku HC Lasselsberger Plzeň. „Čeká nás kvalitní a nervózní hokej s emocemi,“ tuší od bitvy východu se západem pardubický gólman Ján Lašák.

Ján Lašák v play off
  • 2004/2005: 1. místo pro HC Moeller Pardubice
    977 minut, 29 gólů, 548 zásahů, průměr 1,78, 94,97 %
  • 2006/2007: 2. místo pro HC Moeller Pardubice
    1067 minut, 39 gólů, 534 zásahů, průměr 2,19, 93,19 %

Pardubice se slovenským reprezentačním gólmanem postoupily dvakrát do vyřazovacích bojů, v prvním případě vyšplhaly na stupínek nejvyšší – v roce 2005 získaly mistrovský titul. O dva roky později se Moeller vydrápal až do finále, ve kterém podlehl pražské Spartě.

Ve čtvrtfinále play off České pojišťovny jdete na Plzeň, se kterou jste v základní části dvakrát vyhráli i prohráli. Očekáváte náročnou sérii s tímto soupeřem z předkola?
„Celá sezona byla vyrovnaná, bude to určitě velmi napínavé a vyrovnané. Bude to hodně sledované diváky, čeká nás kvalitní a zároveň nervózní hokej s emocemi. Zkrátka všechno co k hokeji patří.“

Sledoval jste výrazněji předkolo mezi Plzní a Třincem?
„Určitě! My jsme nehráli zápasy, tak jsem na to měl i čas. V sobotu jsem viděl celé utkání, které rozhodlo o postupu Plzně. Čekal jsem, jak to dopadne.“

Ján Lašák

Co vám tyto zápasy ukázaly? V čem je Plzeň nejnebezpečnější?
„Mají velmi vyrovnané a silné mužstvo. Všichni víme, co dokáže Martin Straka, je to velký hráč. Dále tam je Tomáš Vlasák, další osobnost. Tito dva borci tam tvoří hru a kolem nich je řada hráčů s velkým potenciálem. Mají velmi šikovné mužstvo, které dokáže provokovat protihráče, jejich hráči jsou velmi tvrdí a odolní. A nezapomínejme na kvalitního brankáře. Zkrátka nás čeká velmi náročný protivník.“

Studoval jste podrobněji hru plzeňských útočníků, zejména první řady Lasselsbergeru?
„V televizi toho člověk tak nevidí, navíc jsem viděl celý pouze ten sobotní zápas. Určitě se ale budou tlačit do brány, nahazovat kotouče, dorážet je. Bude to klasický hokej v play off.“

Diváci jsou naším šestým hráčem

Pardubice vyhrály tabulku domácích zápasů, ve kterých získaly šedesát bodů. Je obrovskou výhodou, že začínáte domácím dvojzápasem?
„Je to výhoda hlavně v tom, že začínáme doma po přestávce. Doma jsme v sezoně silní, to jsme také potvrdili, nyní to chceme využít. Každé domácí vítězství bylo výsledkem tvrdé práce celého mančaftu, na to musíme navázat. S podporou fanoušků se chceme pokusit domácí zápasy vyhrávat.“

Také ale pojedete dvakrát ven. Hodně se během předkola play off psalo o vulgárním plzeňském publiku, leccos si třeba vyslechl Martin Vojtek, gólman Třince. Budete se na plzeňské zápasy v tomto ohledu speciálněji připravovat?
„Ale ne! Když jsem v pohodě, tak mi takové věci vůbec nevadí. Naopak se ještě víc vyhecuji! Já vypěním, i když jsou diváci potichu. Toto neřeším, třeba budou vulgární, ale já se hlavně těším na výbornou sérii se skvělými atmosférami na obou stadionech.“

Ján Lašák

S Plzní hrajete první zápas již ve středu. Je pro Pardubice výhodou, že Západočeši se do čtvrtfinále prokousávali skrze pětizápasový souboj s Třincem?
„Podle mého názoru to nyní ještě nemůže mít vliv na jejich síly. Možná v případě jejich dalšího postupu dále.“

To ale určitě nechcete připustit…
„Čekání je dlouhé a my všichni se moc těšíme na čtvrtfinále play off. Už aby se hrálo! V kabině všichni mluvíme o tom, aby se už hrálo. Teď se to blíží, musíme se trošičku i krotit. Když je člověk příliš natěšený, tak to může být i na škodu.“

Důležitá bude podpora fanoušků, že?
„To je jasné! Bylo by nádherné kdyby fandili tak, když jsme v základní části vedli. Jsou naším šestým hráčem v play off!“